feed-image RSS
Diković: Nisam ratni zločinac PDF El. pošta
Napisao Administrator   
sreda, 01 februar 2012 20:19
Beograd -- Načelnik Generalštaba Vojske Srbije general potpukovnik Ljubiša Diković odbacio je navode Fonda za humanitarno pravo da je odgovoran za ratne zločine.

On je ocenio da to predstavlja udar na Vojsku kao stabilnu i uglednu instituciju i funkciju koju obavlja.

"Napisan je niz neistina i mislim da je to udar na Vojsku Srbije kao stabilnu i uglednu instituciju i udar na funkciju načelnika Generalštaba", rekao je Diković.

On je naveo i da se "istupanjima poput ovog produbljuje mržnja na prostorima bivše Jugoslavije" i "kao da je nekome stalo da se rane nastale u sukobima nikad ne zaleče, nego da stalno budu izvor nestabilnosti i da neko na tome profitira". Diković smatra i da je "paradoksalno mišljenje FHP da sam za pogibiju pripadnika Vojske u svojoj državi 1999. godine kriv ja, a ne teroristička organizacija koja je izvela napad i ubila ljude".

Načelnik Generalštaba Vojske Srbije je naveo primere neistinitih navoda optužbi koje je FNP krajem januara dostavio medijima. Diković je rekao i da se "primera radi, kaže se da sam 1994. i 1995. godine, na dužnosti komandanta 16. graničnog bataljona počinio neka nedela, a ja sam dužnost komandanta predao 30. avgusta 1994, tako da 1995. nisam ni bio na dužnosti".

"Napisano je da sam 1998. godine naredio da se neki bager odveze iz Belaćevca u Rašku i tamo proda, a te godine 37. motorizovana brigada nije ni bila na prostoru Kosova i Metohije, tamo je upućena tek 1999. godine", rekao je on. FHP je krajem januara u dopisu koji je dostavio medijima osporio podobnost Dikovića i dostavio "dosije" o njegovim, kako tvrde, ratnim zločinima počinjenim nad albanskim civilima.

U dopisu FHP stoji da Diković, iako je imao obavezu da spreči ratne zločine, koji su vršili pripadnici Vojske i MUP-a tokom NATO bombardovanja, kao komandant 37. motorizovane brigade to nije učinio. Navode FHP potom je demantovalo srpsko Tužilaštvo za ratne zločine koje je saopštilo da ne postoji bilo kakav osnov za sumnju u krivičnu odgovornost Dikovića za ratne zločine.
 
Skupština o nadziranoj nezavisnosti PDF El. pošta
Napisao Administrator   
sreda, 01 februar 2012 20:12

Priština -- Skupština Kosova danas je sa 83 glasa za i 13 glasova protiv usvojila Rezoluciju o okončanju nadzirane nezavisnosti Kosova.

Protiv reolucije su glasali poslanici pokreta Samoopredeljenje, koji smatraju da tom rezolucijom Vlada Kosova pokušava da sakrije bolne kompromise Kosova i uslovljavanja kojima će biti izložena.

Premijer Kosova Hašim Tači je u parlamentu poslanicima poručio da se ovom rezolucijom, ujedinjeni kao uvek kada je to jedinstvo bilo potrebno, otvaraju vrata okončanju nadzirane nezavisnosti.

Rezoluciju su podržali i šefovi poslaničkih grupa opozicije, sa izuzetkom Samoopredeljenja.

Izražavajući nesaglasnost s predlogom rezolucije, Samoopredeljenje je predložilo svoj predlog rezolucije, ali za taj predlog nije glasano, pošto je u prvom glasanju predlog rezolucije DPK dobio većinu.

U osam tačaka rezolucije se pozdravljaju preporuke Međunarodne upravljačke grupe za Kosovo od 24. januara o okončanju nadgledane nezavisnosti tokom ove godine.

"Svesni da je Kosovo uvek postiglo veći napredak ka nacionalnim stremljenjima kada su narod, političke snage i rukovodioci bili ujedinjeni, svečano izražavamo podršku i opredeljenje za što brže, sveobuhvatno i uspešno ostvarivanje ovog nacionalnog cilja, posebno da se na vreme usvoje svi ustavni amandmani i drugi zakoni potrebni da se okonča nadgledana nezavisnost", piše u rezoluciji.

Skupština poziva Vladu Kosova da u tesnoj konsultaciji s rukovodiocima parlamentarnih političkih partija, članovima Međunarodne upravljačke grupe i međunarodnim civilnim predstavnikom prioritetno pripremi i usvoji zakone koje će omogućiti potpuno ostvarivanje Sveobuhvatnog predloga za status Kosova međunarodnog posrednika Martija Ahtisarija.

Skupština poziva Vladu i da pripremi i da joj najkasnije u roku od četiri nedelje od usvajanja ove rezolucije predloži sve potrebne ustavne amandmane i dodatne zakone.

 
72 vojnika cisti sneg PDF El. pošta
Napisao Administrator   
ponedeljak, 16 januar 2012 17:52
Svi predsednici lokalnih samouprava koji su se obratili Vojsci Srbije za pomoć, tu pomoć su i dobili, rekao ministar odbrane Srbije

BEOGRAD - Ministar odbrane Srbije Dragan Šutanovac izjavio je da su na čišćenju snega na teritoriji Sjenice i juga Srbije angažovana oko 72 vojnika i 11 mašina.

Šutanovac je novinarima u Vojnoj akademiji rekao da su svi predsednici lokalnih samouprava koji su se obratili Vojsci Srbije za pomoć, tu pomoć i dobili.

Povodom navoda pojedinih medija da u Bosilegrad pomoć nikakva još nije stigla, Šutanovac je rekao da mu je žao zbog toga, da će danas vojska biti i tu angažovana i izrazio uverenje da će svi koji budu od vojske zatražili pomoć, pomoć i dobiti.
 
Zaposleni napuštaju Tribunal u Hagu PDF El. pošta
Napisao Administrator   
sreda, 01 februar 2012 20:04
Sarajevo -- Predsednik Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju Teodor Meron upozorio je da mnogi zaposleni napuštaju sud u Hagu kako bi našli sigurnji posao

On je dodao da je Generalna skupština UN obezbedila dovoljno novca za rad Tribunala u ovoj i narednoj godini.

Meron je u intervjuu za sarajevski "Dnevni avaz" rekao da, ukoliko se za "ključno osoblje ne ponude dovoljni podsticaji da ostanu u Tribunalu, postoji opasnost da će rad Tribunala u poslednjim godinama pretrpeti posledice".

"Ako Tribunal nastavi međunarodnoj zajednici pokazivati da radi na koliko je god moguće efikasan način, u šta sam uveren da hoće, ne vidim nijedan razlog za zabrinutost u vezi s osiguranjem potrebnih finansijskih resursa u budućnosti", rekao je takođe Meron.

Prema rečima Merona, ipak, postoji realna zabrinutost za to da Tribunal neće biti u stanju da zadrži osoblje koje mu je potrebno kako bi završio svoje preostale poslove na ekspeditivan način.

"Već nekoliko godina mnogi od talentovanih i dugo godina zaposlenih radnika napuštaju Tribunal kako bi našli sigurniji posao negde drugde. Ovaj gubitak iskustva i institucionalne memorije ima dalekosežan uticaj na rad Tribunala”, rekao je predsednik haškog suda.

Upitan da li će pravda biti zadovoljena za zločine počinjene na prostoru nekadašnje Jugolsavije, Meron je rekao da se pravda očekuje od početka rada Tribunala.

"Iako znam da neke od žrtava i dalje čekaju na krivično gonjenje počinilaca, i može izgledati da pravda nije ostvarena za njih kao pojedince, ona je ostvarena za hiljade drugih koji su dočekali da osobe koje su počinile ratne zločine vide proglašene krivima", kazao je Meron.

On je napomenuo da će na kraju svih suđenja u Hagu, Tribunal okončati postupke protiv svih optuženih, njih 161, i svojim presudama će poslati jasnu poruku da se nekažnjivost neće tolerisati.

Meron je naveo i da se, kroz program "autrič" (outreach), Tribunal pobrinuo da osigura da se pravda nastavi ostvarivati u okviru nacionalnih pravosudnih sistema, i u tom pogledu još više žrtava može se nadati da će se i u njihovom ličnom slučaju pravda ostvariti u budućnosti.

Govoreći o vođenju predmeta za ratne zločine u sudovima BiH, Meron je kazao da je njegov utisak da se danas predmeti "procesuiraju efikasno i u skladu sa standardima zakonitog pravnog postupka”.
 
Univerzalni ratnici PDF El. pošta
Napisao Administrator   
ponedeljak, 16 januar 2012 17:51

Specijalna brigada Vojske po naoružanju može da parira nemačkim, britanskim ili specijalcima SAD

BEOGRAD - Rame uz rame s Amerima!

Minus pet u Pančevu, subjektivni osećaj zbog ogromnog prostranstva kasarne „Rastko Nemanjić“ još gori, kosti da se zalede - ali njima nije ništa, imaju najbolje uniforme na Balkanu! Specijalna brigada Vojske Srbije, najelitnija jedinica u našoj zemlji, može da parira nemačkim, britanskim ili francuskim specijalcima, jer imaju „heklere“, snajpere, automatske puške kakvih u regionu nema.

Deo ekipe koja čeka smenu da ode na Kopaonik, na obuku u zimskim uslovima, odlično uigran, priprema se za izviđačko-protivdiverzantski zadatak. Iz improvizovane šume snajperisti prave zasedu do seoske kuće. S njima su i vezista, sanitetlija... A među njima i jedna devojka, rame uz rame s muškarcima.

- Ovakve „heklere“ HK 416, poluautomatske pištolje USP 9, UMP 9, nema nijedna vojna jedinica u regionu. Ma, na Balkanu! - hvale nam se specijalci.

Ova specijalna brigada; smeštena u Pančevu, koja postoji od 2006. godine, na proleće će dobiti i 21 „hamer“, donaciju SAD.

Ministar Odbrane Dragan Šutanovac ponosan je, kaže za Kurir, na te momke i devojke.

- Kako u 21. veku „boj bije i svetlo oružje i srce u junaka“, adekvatno smo opremili specijalce i danas imamo jedinicu na koju svi možemo da budemo ponosni. Pored ljudskih resursa, koji su uvek bili vrhunski, ona je i adekvatno opremljena kako naoružanjem, tako i opremom i prevoznim sredstvima - kaže ministar.

Najavljuje i „hamere“, koji će uskoro stići, a obećava i nabavku optoelektronskih sredstava.

- Posebno me raduje izuzetno veliko interesovanje mladih za pristupanje jedinici, a sa velikim ponosom ističemo i žene specijalce, kojih ima sve više - naglašava Šutanovac.

Inače, specijalna brigada, čiji je komandant general Ilija Todorov, elitna je jedinica Vojske Srbije, s tradicijom protivdiverzantskih, protivterorističkih, izviđačkih, padobranskih i ronilačkih sastava.

Najbolji vojnik - labrador Aur

Najbolji vojnik u specijalnoj brigadi u Pančevu je, kako svi priznaju, četvorogodišnji Aur - labrador obučen za otkrivanje eksploziva. Velika maza pomirljivog pogleda, ali nalazi eksploziv bolje od najsavremenijih elektronskih uređaja.

 
<< Početak < Prethodna 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sledeća > Kraj >>

Strana 1 od 23

Mini News

Agropromet La Vida Akvaristika

Prijatelji sajta

toolbar sajta Na mestu VOLJNO. Preuzmite ga jednim klikom na gornju sliku. Toolbar powered by Conduit & PAYUTE